CE TREBUIE SA STII CAND INTRI PE INTERNET

CE TREBUIE SA STII CAND INTRI PE INTERNET
·         Regula nr. 1 
·         Persoanele pe care nu le cunosti sunt persoane straine.Acestea pot fi altcineva decat spun ca sunt.
·         Regula nr. 2
Poarta-te frumos cu ceilalti pe internet, asa cum o faci la locul de joaca.
·         Regula nr. 3 
Nu spune nimanui adresa ta, scoala la care inveti sau alte date personale despre tine.
·         Regula nr. 4
Daca simti ca ceva este in neregula spune parintilor sau unei persoane adulte in care ai incredere.
Retine!
·         Parintii tai sunt persoane de incredere cu care poti sa vorbesti despre activitatea ta pe internet.Stabileste impreuna cu ei o lista de situri sigure si un program pentru folosireacomputerului.
·         Parolele conturilor tale sunt secrete si iti apartin.Ele sunt ca si cheile de la casa, nu le dai nimanui, nici macar cunostintelor. Mai multe informatii despre Cum ma asigur ca nu-mi va sparge nimeni parola? Gasesti pe Helpline Sigur.info
·         Nu da persoanelor intalnite pe internet informatii despre tine sau familia ta – poze cu tine, adresa ta de acasa, numarul de telefon, scoala la care inveti, locul de munca al parintilor tai.
·         Internetul este un spatiu public la care oricine are acces. Nu posta poze sau informatii personale pe internet, pentru ca altii le pot vedea.
·         Nu tot ceea ce vezi sau citesti pe internet este adevarat sau potrivit varstei tale. Ai mare grija sa intri pe situri sigure si sa verifici cu parintii tai informatiile citite.
·         Nu raspunde mesajelor suparatoare sau care contin cuvinte sau imagini nepotrivite. Blocheaza persoana care le trimite si  spune-le parintilor.

Ce trebuie sa faci daca ai o problema sau o intrebare legata de internet?
Daca s-a intamplat ceva pe internet care nu ti-a placut, te-a speriat sau, pur si simplu, nu ai inteles, poti oricand sa te opresti din navigare. Vorbeste direct cu parintii tai sau cu un adult in care ai incredere si explica-le ce te-a ingrijorat. Daca vrei sa vorbesti cu altcineva poti sa scrii sau sa suni la Internet Helpline, unde o persoana draguta te va asculta si sfatui.